Co szkodzi skórze?

Myśląc o czynnikach, które negatywnie wpływają na stan skóry, bez wahania wymienimy między innymi niezdrowy tryb życia, smog czy nadmierne opalanie. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę, że również nieprawidłowa pielęgnacja może przyczynić się do przyspieszonego starzenia i powstawania niedoskonałości. Przyjrzyjmy się pokrótce wszystkim okolicznościom sprawiającym, że nasza skóra staje się niezdrowa i nie spełnia swojej funkcji.

Czynniki atmosferyczne

Każda zmiana pory roku może powodować nowe problemy ze skórą. Latem będzie to palące słońce i częste przebywanie na łonie natury – kontakt z piaskiem, słoną wodą i wilgotnym wiatrem. Zimą mróz i przejmujący zimny wiatr, które powodują wysuszenie, podrażnienia, a w efekcie pękanie skóry, szczególnie na dłoniach i ustach. Przejściowe pory roku też nas nie rozpieszczają. W naszym klimacie pogoda to istna ruletka. Jednak przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi dość łatwo się bronić. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim powinniśmy zainwestować w kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ponieważ to ona jest najbardziej narażona na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.

Niezdrowy tryb życia

Palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, zła dieta, brak snu i przepracowanie sprawiają, że nawet najlepsze, naturalne kosmetyki nie dadzą sobie rady. Pamiętajmy o zdrowej, zbilansowanej diecie i regularnej dawce ruchu, a nasza skóra wkrótce nam podziękuje.

Zanieczyszczenie środowiska

Smog w naszym kraju to niestety coraz powszechniejszy problem. To kwestia, na którą nie zawsze mamy wpływ. Jednak warto rozejrzeć się dookoła i zacząć dbać o środowisko w swoim otoczeniu. Możemy też odrobinę zminimalizować ekspozycję najwrażliwszych obszarów naszej skóry na zanieczyszczenia powietrza, stosując ochronne kosmetyki do pielęgnacji twarzy.

Choroby i alergie

Wiele chorób i alergii daje objawy widoczne na zewnątrz. Nie tylko dolegliwości naszego największego organu, ale także problemy wewnętrzne mogą objawiać się przeróżnymi zmianami na skórze. Skóra jako nasza zewnętrzna powłoka ma za zadanie nas chronić, jednak niepokojące objawy na jej powierzchni są czasem pierwszym alarmującym sygnałem, że z naszym ciałem dzieje się coś złego. Dlatego należy obserwować wygląd skóry i przeciwdziałać negatywnym symptomom, takim jak świąd, zaczerwienienie, wypryski i trudno gojące się rany. Jeśli objawy te, mimo odpowiedniej pielęgnacji, stale wracają, powinniśmy poszukać przyczyny ich powstawania wewnątrz organizmu.

Zapominanie o skórze szyi

Dużą uwagę zwracamy na dobór kosmetyków do pielęgnacji twarzy i najczęściej traktujemy ją z wyjątkową pieczołowitością, jednocześnie zapominając o skórze szyi. Wbrew pozorom jest ona jednak o wiele wrażliwsza i szybciej traci elastyczność. Na szyi zwykle widać prawdziwy wiek naszej skóry, dlatego powinniśmy zwrócić na nią uwagę przy codziennej kosmetycznej rutynie. Nakładając na twarz naturalny krem, pamiętajmy więc, aby użyć go także na szyję.

Nieprawidłowa wieczorna pielęgnacja

Aby zachować skórę twarzy w dobrym stanie, nie wystarczy stosowanie nawet najlepszych kremów dwa razy dziennie. Przede wszystkim obowiązkowe jest dokładne mycie twarzy każdego wieczora, szczególnie gdy rano nakładamy makijaż. Resztki kosmetyków kolorowych pozostawione na noc zatykają pory, co powoduje powstawanie wyprysków, wągrów, a dodatkowo uniemożliwia skórze oddychanie. Po wykonaniu demakijażu pamiętajmy też o tonizowaniu skóry. Zabieg ten przywraca naturalne pH skórze i wieńczy etap jej oczyszczania. Na koniec wystarczy użyć kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy. Dzięki prawidłowej wieczornej rutynie skóra zachowa blask i młody wygląd na dłużej.

Nieusuwanie martwego naskórka

Skóra nieustannie się odnawia i warto jej w tym pomóc. Raz w tygodniu zastosuj naturalny scrub do ciała. Dzięki niemu oczyścisz skórę z martwego naskórka, wygładzając ją i poprawisz wchłanianie kremów i maseł pielęgnacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nawigacja