Wybierając ekologiczne kosmetyki, możemy przebierać w całej gamie naturalnych produktów różnych marek i w ten sposób skompletować w pełni zdrową dla naszej skóry pielęgnację. Jak jednak sprawa wygląda w przypadku filtrów przeciwsłonecznych, tak potrzebnych w nadchodzących miesiącach? Czy na rynku znajdziemy ekologiczne kosmetyki, które będą nas chronić przed promieniowaniem UV?
Czy ekologiczne kosmetyki ochronią przed promieniowaniem UV?
Chronią, jednak bardzo delikatnie. Musimy pamiętać, że naturalne filtry będą dla nas dobre tylko pod określonymi warunkami.
Powinniśmy z nich zrezygnować, jeśli:
- jeśli mamy wrażliwą skórę, która źle znosi słońce;
- w sytuacji, gdy wybieramy się w miejsca, gdzie słońce działa wyjątkowo intensywnie;
- również w Polsce, jeśli planujemy opalanie i długotrwały wypoczynek na zewnątrz.
W tych przypadkach powinniśmy zdecydować się na filtr chemiczny – uniknięcie ryzyka poparzeń i innych, poważniejszych skutków opalania jest o wiele ważniejsze, niż zminimalizowanie dostarczania organizmowi syntetycznych substancji.
Jakie substancje blokują promienie słoneczne?
Przede wszystkim są to oleje. Musimy jednak pamiętać, że oleje nie będą służyły każdemu i przed stosowaniem ich jako filtry należy sprawdzić, jak reaguje na nie nasza skóra.
Olej z pestek malin to jedyny ekologiczny kosmetyk, którego możemy używać w czystej formie, bezpośrednio na skórę. Ma do 50 SPF, dzięki czemu będzie skutecznie działał ochronnie na skórę. Dodatkowo łagodzi podrażnienia, regeneruje i nawilża.
Drugą naturalną substancją z dużym filtrem jest olej z nasion dzikiej marchwi. Ma ok. 40 SPF, nie można go jednak stosować w czystej postaci. Wysokim filtrem charakteryzuje się także olej z kiełków pszenicy. Oba te oleje, tak samo, jak ten z pestek malin, nie tylko chronią, ale też nawilżają i mają działanie łagodzące.
W ekologicznych kosmetykach znajdziemy także inne oleje, które wykują działanie chroniące skórę przed promieniowaniem UV. W kolejności od najwyższego do najniższego SPF są to: olej sojowy, oliwa z oliwek, olej z orzechów macadamia, ze słodkich migdałów, masło shea, olej z awokado, sezamowy, z orzechów laskowych i kokosowy.
Naturalnymi filtrami, które nie szkodzą skórze, są również substancje mineralne, czyli tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Takie filtry działają fizycznie, odbijając promienie słoneczne. Znajdziemy je w kosmetykach mineralnych. Tlenek cynku jest składnikiem popularnej pasty cynkowej, która stanowi delikatną barierę ochronną, jednak pozostawia biały, barwiący film.
Zdrowe substancje, które ochraniają naszą skórę przed promieniowaniem UV, znajdziemy w wielu ekologicznych kosmetykach dostępnych w naszym rodzimym rynku. Pamiętajmy tylko, aby wybierać takie, które mają wysoko w składzie któryś z powyższych składników i rzetelnie oceniać potrzeby.