Jak działa mocznik w organicznych kosmetykach?

W pielęgnacji skóry bardzo często wykorzystywane są substancje, które naturalnie znajdują się w ludzkim organizmie. Jedną z nich jest mocznik, który możemy znaleźć między innymi w formułach kosmetyków organicznych. To doskonały składnik nawilżający skórę.

Mocznik, jako substancja produkowana przez ludzki organizm, jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że można używać go na skórę w czystej postaci. Maksymalne stężenie, stosowane tylko w preparatach na receptę, wynosi 50%.

Wszechstronne właściwości mocznika

W zależności od zawartości mocznika w całym kosmetyku, będzie on wykazywał inne działanie. Niskie stężenia tej substancji w kosmetykach organicznych działają nawilżająco i zmiękczają skórę. Proces nawilżania naskórka wynika ze zdolności pochłaniania wody przez mocznik (jest on tzw. humektantem). Jest on składnikiem naturalnego czynnika nawilżającego (często spotkacie się ze skróconą nazwą NMF), który odpowiada za regulację prawidłowego nawilżenia skóry, uszczelniając naskórek i tym samym zapobiegając utracie wody ze skóry.

W stężeniach 10-30 % mocznik poza zmiękczaniem i nawilżeniem skóry zwiększa również jej przepuszczalność. Jaką korzyść przynosi to naszej skórze? Lepsza przepuszczalność to więcej aktywnych związków, które przedostaną się z organicznego kosmetyku do głębszych warstw skóry, a więc stosowany preparat działa mocniej i skuteczniej pielęgnuje.

Mocznik o zawartości powyżej 30% zaczyna działać na skórę złuszczająco. Ze względu na powinowactwo ze skórą jest więc bezpiecznym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują silnego, a jednocześnie naturalnego sposobu na usuwanie martwego naskórka, np. chorych na łuszczycę czy posiadaczy wrażliwej cery.

Organiczne kosmetyki z mocznikiem

Składnik ten wykorzystywany jest w szerokiej gamie produktów pielęgnacyjnych, również tych przeznaczonych do cer problematycznych. Znajdziecie go między innymi w kremach do twarzy, przeróżnego rodzaju smarowidłach do ciała, a nawet w szamponach czy pastach do zębów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nawigacja