Zanim zamówisz kosmetyk, sprawdź, jaką masz cerę

Często piszemy o kosmetykach organicznych, które w szczególnie pozytywny sposób działają na skórę. Jednak jako ludzie różnimy się pod względem cery. Istnieją dwa główne sposoby jej podziału. Przeanalizuj to zagadnienie, aby dobierać kosmetyki adekwatnie do indywidualnych potrzeb.

Podział pierwszy: cera naczynkowa, trądzikowa lub wrażliwa

Naczynkowa

Jeżeli na Twojej skórze często pojawiają się wyraźne, czerwone siateczki, najprawdopodobniej masz cerę naczynkową. Tego typu skóra często stwarza problemy w rodzaju rumienia czy stanów zapalnych. Odpowiedni dobór kosmetyków, a także właściwa dieta – oto sposoby na przeciwdziałanie pękającym naczynkom.

Trądzikowa

Trądzik powszechnie kojarzy się z młodością, nastoletnim, nomen omen, „pryszczatym” wiekiem. Tymczasem z podobnymi problemami skórnymi można mieć do czynienia przez całe życie. Potwierdzą to osoby z cerą trądzikową. Układ hormonalny, trawienny i specyficzne predyspozycje skórne sprawiają, że nawet higiena opanowana do perfekcji niewiele zmienia. W wielu przypadkach stosowanie naturalnych kosmetyków nie rozwiązuje problemu w pełni; wtedy konieczna jest konsultacja dermatologiczna.

Wrażliwa

Wrażliwość – cecha piękna. Gorzej, jeżeli dotyczy nie tyle usposobienia, co cery człowieka. Wrażliwa skóra, którą podrażniają nawet mydło i większość koncernowych kosmetyków, wymaga stosowania specjalnych środków. Przekazuje się ją w genach. Problemy z taką cera są widoczne na przykład po dłuższym kontakcie ze słońcem lub przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu. Pielęgnacja i ochrona to podstawowe role, jakie powinny odgrywać kosmetyki naturalne w tym przypadku.

Podział drugi: cera tłusta, sucha i mieszana

Tłusta

Czasami jeden rzut oka wystarczy, aby zidentyfikować u kogoś tłustą cerę. Błyszcząca twarz z rozszerzonymi porami? O tym właśnie mówimy. Lekko poszarzały odcień skóry, kiepskie ukrwienie, zaskórniki. Dodajmy do tego niehigieniczny tryb życia, brak snu, problemy z metabolizmem… Trądzik, łojotok to tylko niektóre z efektów. Na pocieszenie warto dodać, że biokosmetyki niwelują niekorzystne objawy, a tłusta skóra później się starzeje i nie widać na niej tak wielu zmarszczek.

Sucha

Na drugim biegunie znajdują się z osoby z suchą cerą, która jest blada i nieelastyczna, jednocześnie ze skłonnościami do przebarwień. Jej wygląd również wynika z genów. Szybsze starzenie, nawet w bardzo młodym wieku, to bardzo częsty objaw. Na szczęście wielu skutkom można przeciwdziałać dzięki zmianie diety i kosmetyków.

Mieszana

Nie masz w całości ani cery suchej, ani mieszanej? W takim razie zapewne masz mieszaną! Widać to w sytuacjach, kiedy np. czoło jest suche, a policzki tłuste. Jedna twarz może mieć dosłownie dwa oblicza! Komplikuje to nieco dobór kosmetyków, ale spokojnie – na rynku nie brakuje uniwersalnych, skutecznych propozycji, szczególnie naturalnych.

Pamiętaj o kosmetykach

O każdym typie cery można napisać osobny artykuł, niemniej jeżeli rozpoznasz swoją skórę, lepiej dobierzesz sobie kosmetyki. Te ekologiczne, tworzone wyłącznie z substancji roślinnych i mineralnych, skuteczniej odpowiadają na potrzeby wynikające z predyspozycji skóry. Lepiej pobudzają organizm, wygładzają, wyrównują koloryt, zabezpieczają, nawilżają… Polecamy je w przypadku każdego rodzaju cery!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Nawigacja